Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą dėl jų naudojimo. Skaityti daugiau: Pirkimo sąlygos ir taisyklės.

Interviu su Marija Serbintaite (@fe_ma__ )

Posted by administratorius 2021/02/23 0 Komentarai Planavimas,

​Mariją sekame jau seniai, mums labai patinka jos balsas nuolat kalbantis apie lyčių stereotipus, lygybę ir nelygybę, apie ugdymo skirtumus. Mums pačioms labai aktualu mergaičių ugdymas, mums irgi kyla klausimai - kodėl mergaičių pusėje parduotuvėje atrodo, kad sprogo rožinių dažų kibiras, mergaičių dėlionės apie princeses (arba apie mielus gyvūnus), kodėl mergaitės turi būti gražios, o berniukai drąsūs? Nuostabu, kad Marija apie tai nuolat kalba ir dar nuostabiau, kad ji turi tiek sekėjų, kuriems įdomios ir, reikia manyti, artimos jos mintys. 

O šįkart Mariją pakalbinome kaip ji viską spėja, kaip dėliojasi ir planuojasi darbus, kam sako 'ne'. 

1. Ką Tau svarbiausia nuveikti ryte? Kaip pradėjusi rytą jautiesi geriausiai?

Turiu susikūrusi ryto rutiną, kurios jau laikausi daugiau nei dvejus metus. Būtent ši rutina mane nuramina ir paruošia dienai. Taigi, keliuosi visada tuo pačiu metu6 val. ryte, iškart pasikloju lovą, kad kartais nekiltų pagundų prigulti dar kartą :), apsirengiu sporto rūbais ir 10 min. darau ryto mankštą, kartais tai būna joga, kartais tai būna tempimo pratimai, kartais labai aktyvaus sporto mankšta. Taip, kaip jaučiuosi, tokia ir mankšta. Po mankštos, skiriu 10 min. meditacijai ir po meditacijos vizualizuoju mintyse savo dieną, vizualizaciją sujungiu su jausmu, dienos eigoje tas jausmas lydi, tad lengva save naviguoti. Po vizualizacijos garsiai sakau afirmacijas, taip sau primenu, kad aš esu pakankama, esu verta meilės, esu laiminga ir daug pasiekusi moteris! Pasirūpinusi savo kūnu ir švariomis mintimis, žygiuoju į dušą pasirūpinti veido oda. Ir, žinoma, šunį išvedu į lauką, taip dar įkvepiu gryno oro anksti ryte, tada pusryčiai. Taip, aš mėgstu lėtus rytus, todėl keliuosi anksti, kad pasirūpinčiau savimi dar tuo metu, kai išorinis pasaulis manęs neveikia, tam, kad dienos eigoje jis manęs nepaveiktų. Beje, telefono neliečiu iki 9 val. ryto (dažniausiai).

2. Kokie pagrindiniai 3 Tavo atrasti ir Tau veikiantys efektyvumo/produktyvumo dalykai/praktikos?

Darbų planavimas iš vakaro, kitai dienai ir sekmadienį planuoti savaitę – stebuklas. Mažiau nerimo, daugiau aiškios krypties, ko noriu pasiekti dienoje ar savaitės eigoje.

Meditacija. Tai padeda man maksimaliai susikaupti atliekant užduotį ir iš tiesų išgyventi flow momentą dirbant.

Laiko susiblokavimas. Savo dieną blokuoju į tris dalis: darbas, laikas laiko planavimui ir laisvalaikio blokas. Nusimatau labai aiškias darbo valandas, nuo kada iki kada dirbsiu. Nusimatau laiką, kada dienos eigoje planuosiu kitos dienos darbus ir susiplanuoju nuo kelintos valandos imu ilsėtis. Poilsis dienoje yra nepaprastai svarbus, tai supratau patyrus labai rimtą perdegimą. Po jo turėjau išmokti planuoti savo laiką laisvalaikiui.

3. Tavo darbo knyga pagrinde skirta darbams, kuriuos susirašai iki smulkmenų? O gal tik susitikimams? Idėjoms? Deadline’ams? Ir kokią darbo knygą renkiesi?

Ne, mano dienos darbo knyga yra skirta ne tik darbams, joje susirašau ir kaip pasirūpinsiu savimi. Kadangi dar niekur nerandu nusipirkti tokios, kokios aš noriu, ją susikūriau pati, kurioje įsirašau, kaip noriu jaustis tą dieną, koks mano pagrindinis fokusas dienoje, nusimatau tris svarbiausius darbus, prioritetai yra viskas! Žinoma, susirašau ir mažesnes užduotis, kurias turiu atlikti per dieną, tačiau stengiuosi neviršyti 6 užduočių per dieną, mat labiausiai vengiu savo gyvenime tai būti amžinai užsiėmusi, noriu dirbti efektyviai. Idėjoms naudoju trello.com, ten nugula mano visos idėjos ką turėčiau padaryti, ką norėčiau parašyti, sukurti, įgyvendinti ir t.t. Susitikimams yra nepakeičiamas senas geras google kalendorius.

4. Dirbti nuolat atsižvelgiant į metinius ar ketvirčio tikslus yra viena iš esminių produktyvumo taisyklių – ar tą darai? Kaip pavyksta? Jei nuolat dirbi planuodama pagal savo ilgalaikius tikslus – kokie būtų Tavo patarimai kitoms? Juk dažnai mes juos pametame kažkur darbo knygos pradžioje ar kompiuterio faile ir dirbam automatu. Kaip manai, ar visada tikslai reikalingi?

Tikslai yra reikalingi, jeigu jų sieki. :) Jeigu tikrai nori pasiekti svajonę, tikslą, jie yra nepaprastai svarbūs vien tam, kad išsikristalizuotų pačios siekiai. Šiais metais daug dėmesio skyriau planavimui, tad išsikėliau 5 tikslus, kuriuos norėčiau pasiekti per 2021 metus. O patarimas būtų paprastas – nepamesti. :) Tikslus reikėtų turėti matomoje vietoje ir savaitėje skirti bent vieną dieną, per kurią peržiūrėsi savo tikslus. Reflektuoti apie save yra nepaprastai svarbu. Reflektuoti apie savo tikslus taip pat yra būtina. Taip galima pamatyti ar eini tinkama bei norima linkme, radus laiko savaitėje pažiūrėti kurioje vietoje esi siekiant tikslų yra paprasta save naviguoti kiekvieną dieną. Na ir svarbiausia, kiekvieną dieną į dienotvarkę užsirašyti bent minimalią užduotį, kuri priartintų prie tikslo įgyvendinimo. Man tai knyga, išsikėliau tikslą parašyti knygą per 2021 metus, kad tai padaryčiau, žinojau, jog turėsiu rašyti kone kiekvieną dieną, todėl dienotvarkėje mano pirmasis darbas – valandą rašyti knygą. Mažais žingsneliais didelio tikslo link.

5. Gal pasidalintum vienu savo profesiniu tikslu 2021-iems metams?

Parašyti ir išleisti knygą.

6. Kokius dar įrankius, appsus, programas naudoji, kuriuos įvardintum kaip prisidedančius prie Tavo sėkmės, produktyvumo?

Daug jų nenaudoju, nes antraip blaško. Todėl visada turiu planerį, kuriame susirašau darbus ranka, turiu atskirą užrašinę, kurioje susirašau dienos ir kitų dienų užduotis, žinoma, Google kalendorius ir trello.com.

7. Ar turi aiškias NE taisykles? Galbūt niekada nedirbi vakarais, arba sakai NE darbui savaitgaliais, gal NEpradedi ryto neatrašius el.laiškų, gal niekada NEpalieki netvarkingo darbo stalo?

Taip, po patirto perdegimo privalėjau daug kam pasakyti ne. Ryškiausi ne yra – darbui po 19 val., kartais viršiju šį laiką, bet šiaip stengiuosi kaip įmanoma, laiku pakilti nuo darbo vietos. Ne – nešvariam stalui, esu itin tvarkinga, todėl bet kokie papildomi daiktai ar juolab nešvarūs indai ant darbo stalo mane itin trikdo, iš ryto niekada neatsakinėju į laiškus ir neskaitau žinių.

8. Kokie kiti įpročiai, hobiai Tau padeda profesinėje veikloje? Knygų skaitymas, sportas, galerijų lankymas, sveika mityba, stilinga darbo aplinka, stilinga apranga, geros kavos puodelis ryte – bet kas.

Labiausiai mane pakeitė (tame tarpe ir supratimą apie darbą) du dalykai – meditacija ir sportas. Nei vieno, nei kito ilgai nepraktikavau, o dabar daugiau nei du metus be vieno ir be kito negaliu apsieiti. Meditacija man padeda susikaupti ir patirti flow jausmą atliekant vieną užduotį. Todėl rašydama naują tekstą ar knygą esu pilnai pasinėrusi tik į užduotį. Sportas leidžia man išsikrauti po darbo dienos, sportuodama palieku viską kas erzino, pykdė ir leidžia į situaciją pažvelgti kitu kampu, sportas kelia ir nuotaiką bei pasitikėjimą savimi, kas tikrai padidina mano produktyvumą ir norą atlikti pradėtas užduotis. Ir be abejonės, knygos. Knygos mano gyvenime užima iš tiesų ypatingą vietą, jų skaitau labai daug. Iš knygų semtis išminties man yra geriausias būdas, būtent iš jų labai daug sužinojau apie produktyvumą, mokiausi būti produktyvi, o dabar rengiu mokymus kitiems žmonėms, kad taptų produktyvūs.

9. Ką patartum savo 5-10 metų jaunesnei versijai?

Marija, visur tu suspėsi, neskubėk. :)

10. 3 svarbiausi daiktai ant Tavo darbo stalo? IŠSKYRUS kompiuterį.

Juodas želatininis rašiklis, dienos planas ir vanduo.

11. Tavo įkvėpėjai instagrame. Kodėl?

Oi, jų tiek daug! Bet pirmasis kuris šovė į galvą tai Matt D’Avella. Tai vyrukas minimalistas, mano siekiamybė yra būti minimaliste ir daug kalbantis apie produktyvumą, prokrastinaciją, laiko planavimą ir pan. Tiesa, daugiau apie tai jis kalba savo Youtube kanale, bet nemažai ir Instagrame.

12. Kokią vieną knygą rekomenduotum, kuri tavyje paskatino pokytį?

Hmm. Labai sunku išsirinkti, bet jeigu leistų vieną knygą pasirinkti ir ji nebūtinai turėtų būti apie produktyvumą, tai vienareikšmiškai David R. Hawkins „Paleidimas“.